- Úvod
- Velké spotřebiče
- Myčky
Myčky
Jak správně vybrat myčku nádobí
Myčka nádobí je dnes jedním z mnoha přístrojů v našich domácnostech. Zbavuje nás nutnosti vykonávat nepříliš příjemnou práci, šetří náš čas, vodu, elektrickou energii a tedy peníze. Nákup myčky nádobí není levná záležitost, a proto bychom jejímu pečlivému výběru měli věnovat velkou pozornost.
Jak funguje myčka nádobí?
Mytí je v myčce rozloženo do několika kroků. Při nejdelším programu myčka postupně předmývá, myje, oplachuje, leští a suší nádobí. Po zapnutí myčka otevře přívodní ventil a napouští vodu. Při dosažení správného množství vody zastaví hladinový spínač napouštění a pustí topení a oběhové čerpadlo. Oběhové čerpadlo vytváří potřebný tlak a žene vodu do ostřikovacích ramen, které omývají nádobí. Když je voda zahřáta na určenou teplotu, vypne se topení a mytí pokračuje ještě určitý čas. Po uplynutí tohoto času se vypne oběhové čerpadlo a zapne vypouštěcí čerpadlo, které odsaje všechnu vodu do odpadu. Tento cyklus je použit jako hlavní mytí i předmytí. Při předmytí je voda zahřátá na nižší teplotou a saponát se vyplavuje z části násypky pro předmytí. Hlavní mytí má teplotu podle nastaveného programu a otevírá se při něm hlavní část násypky.
Když je nádobí umyto, následuje několik cyklů oplachu, které probíhají ve studené vodě bez saponátu, stejným způsobem jako při mytí a mají za úkol zbavit nádobí zbytků saponátu. Leštění probíhá při posledním oplachu, který je prováděn horkou vodou. Leštidlo je v průběhu tohoto oplachu nadávkováno pomocí dávkovače leštidla, který bývá sdružen se zásobníkem na mycí prostředek.
Na konci tohoto cyklu je odčerpána voda a začíná sušení. Díky leštidlu voda sklouzne z nádobí a nezanechá kapky. Zbytek vlhkosti se u základních modelů odpařuje z horkého nádobí samovolně po určitý čas, u myček s nuceným sušením vzduch cirkuluje pomocí vestavěné turbíny a kondenzuje na chladnější části myčky, nebo je míchán se studeným vzduchem a vypouštěn mimo myčku. Tím je dosažena vyšší účinnost sušení.
Jak vybrat tu správnou myčku?
Při výběru myčky se můžeme řídit několika základními ukazateli:
• Spotřeba elektrické energie
• Spotřeba vody
• Hlučnost
• Velikost myčky
• Provedení myčky - vestavěná x volně stojící
• Cena
1) Spotřeba elektrické energie
Při výběru myčky by nás měla nejvíce zajímat její energetická náročnost. Jedním z prvků, které nám mohou pomoci, je tzv. energetický štítek.
Ten označuje, na základě měření nezávislými odborníky, energetickou náročnost provozu daného výrobku (písmeno A – velmi úsporný, B, C... až po písmeno G – málo úsporný výrobek). V porovnání s klasickým mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetří myčka přibližně
35 až 60 procent elektrické energie. U čtyřčlenné domácnosti můžeme tedy počítat s roční spotřebou od 400 do 650 kWh (při používání jednou denně).
2) Spotřeba vody
Zvažte důkladně, jak často budete myčku používat, a spočítejte si, zda je pro vás výhodnější pořídit si levnější myčku s větší spotřebou vody, či naopak. Spotřeba vody na jeden mycí cyklus bývá od 11 litrů a ani u starších či levnějších myček by neměla překročit
25 litrů. U každé myčky však platí základní pravidlo: nejúsporněji myjete tehdy, když je myčka plně naložená, ale nepřeplněná.
Špičkové myčky jsou vybaveny systémem senzor-logic. Tento systém rozpozná, kolik je v myčce nádobí a jakého je druhu, a takto zjištěnému stavu přizpůsobí spotřebu vody a energie. Není při tom rozhodující, jak je nádobí rozloženo do vrchního a spodního koše. Senzory dále změří, jak rychle se v myčce ohřeje voda a kolik vody steče z nádobí. Z těchto údajů pak elektronický systém propočítá již během prvního opláchnutí přesný průběh celého dalšího programu, přizpůsobeného aktuální náplni nádobí. Myčka vybavená tímto senzorem nespotřebuje víc energie a vody, než je skutečně nezbytné.
3) Hlučnost
Čím je nižší hlučnost, tím lépe. U moderních myček se hlučnost pohybuje většinou okolo 50 dB.
4) Velikost myčky
Před zakoupením myčky je velmi důležité uvážit, jak velkou myčku vlastně potřebujete. Standardní myčka je vysoká 85 cm, hluboká 60 cm a široká buď 60, nebo 45 centimetrů. Užší, 45cm provedení, je vhodné pro jednu či dvě osoby. Tříčlenná rodina by se již měla rozmýšlet, zda by nebyla vhodnější raději myčka široká
(60 cm). Čtyřčlenná a vícečlenná domácnost musí rozhodně volit širokou variantu. Užší myčka je sice určena na osm, širší dokonce na dvanáct sad nádobí, ale nádobí se v ní nesmí příliš překrývat a již dva umývané hrnce zaberou téměř polovinu spodní přihrádky.
5) Provedení myčky
Vestavné provedení myčky je vhodné do moderních kuchyní, kde nechceme, aby design myčky narušoval jednotný vzhled kuchyňské linky. Z myčky je vidět jen ovládací panel na dvířkách a v případě integrované myčky je i tento skryt v hraně dvířek, takže ho uvidíme až po jejím otevření. Vestavnou myčku nelze použít bez zabudování, protože nemá vlastní opláštění.
Volně stojící myčka je vhodná pokud neplánujeme nový kuchyňský nábytek a můžeme ji postavit vedle kuchyňské linky. Oproti vestavným myčkám je levnější.
Podstavná myčka je volně stojící myčka, která je přizpůsobena pro sejmutí horní desky a zasunutí pod desku kuchyňské linky. Myčka má tedy vlastní design celé přední stěny, ale horní stěna je skryta pod deskou kuchyňské linky.
6) Cena
Za cenu do 12 000,- Kč zakoupíme základní modely myček, které zřejmě umyjí nádobí k naší spokojenosti, ale jejich provoz bude dražší, nebudeme mít k dispozici tolik programů a téměř žádné speciální programy. Od myčky nemůžeme čekávat, že by poskytovala vyšší komfort obsluhy nebo širší vybavení doplňky.
V cenové relaci 12 000 až 20 000,- Kč je převážná většina dnešních myček. Najdeme zde většinou dobře vybavené modely se speciálními funkcemi. Elektronické programátory často využívají elektronické senzory k samostatnému a inteligentnímu řízení myček, které přináší úspory vody a elektrické energie. Očekávejme perfektní výsledky, dobré vybavení, pohodlnou obsluhu a komfortní ovládání.
Modely nad 20 000,- Kč obsahují ty nejmodernější technologie a technické vymoženosti. Inteligentní řízení pomocí procesorů a elektronických senzorů je samozřejmostí, spolu se zcela komfortní obsluhou. Řada speciálních funkcí, bohatá výbava a elektronika komunikující s uživateli pomocí jednoho nebo dvou displejů. Myčka se kterou se můžete směle chlubit sousedům a známým.