Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Informace o akcích
Facebok

Reklama

 


 

 

 

 

 

 1. Úvod
 2. Malé spotřebiče
 3. Žehlení prádla

Žehlení prádla

Při výběru nové žehličky by vás měl zajímat materiál žehlící plochy a parní ráz, který žehlička dokáže vyvinout. Vybaveny mohou být různě, skvělým doplňkem je odvápňovací a/nebo anti-drip systém (neodkapává). Vyberte si tu pravou! K žehličkám nabízíme také příslušenství, například žehlící prkna. Pokud si s výběrem žehličkynevíte rady, mohl by vám pomoci článek .

Typ žehličky

Na trhu existuje velké množství různorodých žehliček. Abychom se v nich lépe orientovali, představme si základní kategorie, do kterých jsou rozděleny. Nejzákladnější a vlastně i nejméně vybavenou je žehlička suchá. Marně byste u ní hledali nádržku na vodu, která by vám pomohla s vytvořením páry. Její nesporonou výhodou je však snadná údržba a jednoduché ovládání.

Když se na ni ale podíváme z jiného úhlu pohledu – žehlení vám neusnadní – žehlící plocha totiž logicky není vybavena parními otvory, tzn. že žehlička neprodukuje pomocnou páru. Jednoduše řečeno, při nákupu suché žehličky sice ušetříte, rozhodně vám ale tuto domácí činnost nezpříjemní ani neulehčí. Tento starší typ žehliček je tedy ideální zejména pro jedince, kteří žehlí velmi málo nebo jsou na suchou žehličku zvyklí a neradi by na tom něco měnili.

Jistým kompromisem, vhodným zejména pro studenty nebo často cestující osoby, je žehlička  cestovní. Charakteristické jsou pro ni menší rozměry i nižší váha. Pokud ale doma žehlíte pravidelně, rozhodně vám nedokáže plně nahradit klasickou (napařovací) žehličku. Oceníte ji především ve chvílích, kdy potřebujete rychle přežehlit prádlo, které se vám zmačkalo v kufru nebo cestovní kabele.

V českých luzích a hájích se však nejčastěji setkáte s žehličkou napařovací, která převažuje také v nabízeném sortimentu. Jistou variantou napařovací žehličky, ideální hlavně pro osoby, které žehlí často a dlouze je žehlička systémová. Díky jejímu velkému zásobníku na vodu nebudete muset neustále odbíhat ke dřezu, abyste nádržku s vodou doplnili. Méně známé jsou pak žehlící systémy a mandly. I přes to, že se jedná v podstatě o nejméně pracnou variantu žehlení, nejsou v českých domácnostech zrovna rozšířené.


Napařovací žehlička

Jak již bylo napsáno výše, v českých domácnostech je nejoblíbenější tzv. napařovací žehlička. Ta má oproti suché žehličce jednu nespornou výhodu - s žehlením nemusíte začínat u ještě vlhkého nebo kropeného prádla. Napařovací žehličky si totiž při své činnosti sami vytvářejí páru, která následně proniká hluboko do tkaniny a prádlo činí poddajnějším pro další úpravy. Pokud si pořídíte kvalitní žehličku s dobrou kluzností žehlící plochy a vyšším počtem parních otvorů s efektivním rozmístěním, žehlení vás možná začne i bavit (stane se totiž rychlejším a komfortnějším).

Kromě materiálu žehlicí plochy si všímejte také příkonu žehličky. Měl by být rozhodně vyšší než 1400 W, ideálně pak v rozmezí 2000 – 2800 W. Tato hodnota vám napoví, jak rychle se žehlička po připojení do sítě elektrické energie nahřeje a úzce s ní souvisí také hodnota parního rázu žehličky a stálé páry. Parní ráz je množství páry, kterou je napařovací žehlička schopna vyprodukovat v určitý okamžik (ideálně více než 200 g/min). Parní ráz u napařovacích želiček aktivujete stiskem tlačítka a aktuální "útok páry" pro vás bude velice užitečný, potřebujete-li si poradit s opravdu pomačkaným nebo nepoddajným prádlem. Stálý parní výkon neboli stálá pára, nám potom specifikuje kolik páry vychází z žehlící plochy v průběhu celého žehlení (často v rozmezí 0 – 40 g/min).

Kvalitní napařovací žehlička by kromě parního rázu měla zvládat také vertikální napařování (pro vyrovnání obleků či košil na věšácích, záclon, apod.) a může vám dovolit také regulaci teploty a páry zvlášť. Poddajnější záhyby vyřešíte buď rozprašovačem vody, nebo speciální zúženou špicí žehličky, která si poradí i s touto nepříjemností.

Jednou z nejnovějších sofistikovaných funkcí napařovacích žehliček je bezpečnostní automatické vypnutí. V případě, že již delší dobu není žehlička používána, tedy například jste ji zapomněli vypnout, nebo vás něco vyrušilo, tak se žehlička sama vypne. Totéž se stane, i pokud jste třeba žehličku nevhodně odložili žehlicí plochou dolů a mohlo by hrozit nebezpečí požáru.


Žehlička s parním generátorem

Žehlička s parním generátorem bývá často označována také jako systémová žehlička. Vybavena je speciální hadicí (pro distribuci páry) vedenou ke generátoru, který je dále připojen kabelem do elektřiny. Hlavní výhodou takového systému je jednodušší žehlení, o které se stará konstantní pára, která je tak silná, že prostoupí i silnější tkaniny (třeba džínsovinu).

S parním generátorem tak není problém kvalitně vyžehlit třeba povlečení na peřiny přehnuté ve více vrstvách – není potřeba ho žehlit z obou stran. Tak silné je napařování! Další obrovskou předností systémové žehličky je objem zásobníku na vodu, který je ve většině případů větší než 1 litr. Oproti klasické napařovací žehličce tak nemusíte vodu doplňovat tak často (napařovací žehličky mají nádobky s objemem cca kolem 300 ml).

Existují dva druhy systémových žehliček. První varianta má v sobě zabudovaný klasický boiler, který prohřívá vodu v celém jejím množství (z tohoto důvodu chvíli trvá, než je žehlička připravena k použití – asi 8 minut – litr vody se prostě během 30 sekund nenahřeje). Tento typ vám v průběhu žehlení neumožní doplnit vodu, pokud neklesne její teplota na bezpečnou hodnotu.

Druhou variantou je systémová žehlička vybavená topným tělesem. Ta funguje na principu dvou oddělených nádržek (1 s teplotou vody z kohoutku, druhá, podstatně menší, se nahřívá a postupně doplňuje z nádržky první). Nahřívá se asi 2 minuty (typ od typu) a vodu můžete doplňovat kdykoliv.

Źehličky s parním gernerátorem jsou ideální, pokud žehlíte hodně a často. Pak vám tato varianta čas strávený u prkna velice ukrátí. A vzhledem k tomu, že dnešní doba přeje plným skříním, a to nejen oblečení, ale jistě i ručníků a ložního prádla, přizpůsobují se jí i žehlicí technologie.


Žehlící plocha a parní otvory

Velmi důležitým parametrem je také žehlící plocha a počet parních otvorů v ní. Žehlící plochy samotné bývají vyrobeny z různých druhů materiálů, nabízí se např. plochy z nerezové oceli nebo broušeného hliníku. Ty jsou sice nejlevnější, ale zároveň jsou nejméně odolné proti poškrábání. Proto si při každém žehlení musíte hlídat, abyste nechtěně nepřejeli zips, cvoček nebo třeba knoflík. Ve chvíli, kdy žehlící plochu škrábnete, totiž dochází k tomu, že se začínají tvořit připáleniny a klesá kluznost žehličky. A taková žehlička je vám k ničemu.

Kvalitnější žehlící plochy jsou vyrobeny z nepřilnavých povrchů, které se při žehlení nelepí a hladce kloužou, nevytváří navíc ani sklady nebo varhánky na prádle. Mezi nejkvalitnější plochy vůbec se řadí ty keramické. Jsou velmi dobrou alternativou pro plochu z nerezové oceli s tím, že jsou velice odolné proti poškrábání. Každý výrobce pojmenovává svou žehlící plochu jinak a snaží se ji rozvíjet a vyvíjet. Většina z těch nejvýznamnějších se může pyšnit spoustou patentů.

Na každé žehlící ploše najdete také parní otvory. Nezáleží jen na jejich počtu (i když čím více, tím určitě lépe), ale zároveň je důležité, jakým způsobem jsou otvory uspořádány. Ideálně by měly být rozmístněné po skupinách na různých místech plochy, přizpůsobeny tak, aby byla pára do tkanin distribuována co nejpravidelněji – k tomu u nových typů žehliček slouží třeba i 3D průtisky, apod.


Odvápňovací systém

Žehličky obecně mohou, ale nemusí být vybaveny odvápňovacím systémem. Co to znamená? Jednoduše platí pravidlo: využíváte-li žehličku bez odvápňovacího systému, měli byste její nádržku plnit především destilovanou vodou. Naopak v případě, že využíváte žehličku s tímto systémem, stačí vám pro žehlení voda z kohoutku. Destilovaná voda je v tomto případě přímo nežádoucí, jelikož nedokáže vytvořit potřebnou páru.

Chcete-li namítnout, že máte doma příliš tvrdou vodu, pak pro dosažení ideálních podmínek využívejte poměru 1:1 (voda kohoutková vs. destilovaná). Moderní žehličky jsou dnes ve většině případů těmito odvápňovacími systémy již vybaveny - některé disponují dokonce dvojím odvápňováním.

Pokud chcete, aby vám napařovací žehlička vydržela co nejdéle a zároveň při žehlení nešpinila, pak jednou za čas proveďte samočištění. Ideální je žehličku nechat rozehřát na vysokou teplotu a po té do ní nalít studenou vodu přímo z kohoutku. Protřepejte a zmáčkněte tlačítko pro uvolnění parního rázu. Veškeré nečistoty by se v průběhu tohoto procesu měly odplavit společně s vycházející párou.


Doplňkové služby a bezpečnost

Možná si budete listovat v našem e-shopu nebo se půjdete na žehličky podívat do kamenné prodejny a narazíte zde naAnti-drip nebo také Drip-stop systém. Pokud jste někdy drželi žehličku v ruce a nepatřila zrovna k nejnovějším, možná se vám stálo, že vám při žehlení odkapávala voda z žehlící plochy nebo z ní dokonce vytékala. Tento nepříjemný efekt vzniká ve chvíli, kdy je teplota vody natolik nízká, že není možné spolehlivě vyrobit páru. Současná doba ale této nechtěné záležitosti vystavila stopku. Anti-drip systém je tedy vlastně systém proti odkapávání žehličky.

Každá moderní žehlička by měla být navíc vybavena dalšími bezpečnostními prvky. Minimálně by měla zvládat automatické vypnutí, když s ní delší dobu nepohnete. Chytré žehličky se vypínají, když delší dobu leží položené na žehlicím prkně (tady by doba vypnutí měla být co nejkratší), ale i ve stavu stojatém. Zabrání se tak nechtěnému propálení prádla, případně žehlicího prkna nebo dokonce většímu problému jako je požár. Někteří výrobci navíc vybavují své produkty ještě bezpečnou stabilní patou, která je doplněna o protiskluzové podložky.


Čeho ještě si při výběru žehličky všímat?

Při výběru nové žehličky si všimněte také délky přívodního kabelu. Může se to jevit jako banální záležitost, ale když začnete žehlit a zjistíte, že vám žehlička neumožní dostat se ani na konec žehlicího prkna, pak je zle. Dnes už jsou žehličky vybaveny kabely o délce 2 nebo 2,5 metry, což by měla být dostatečná délka pro všechny. A pokud se vám s kabelem otravovat nechce vůbec, pak můžete pořídit žehličku bez šňůry. V takovém případě ale počítejte s tím, že bude žehličku nutné odkládat na speciální, nabíjecí plochu. Odměnou vám ale bude absolutní volnost pohybu.

Pokud máte možnost, žehličku si chytněte také do ruky a zkuste simulovat pohyb při žehlení. Pokud ji budete držet pouze žehlící plochou natočenou k obličeji a budete zkoumat její vzhled – pravděpodobně vás brzy začne bolet ruka. Žehličky totiž něco váží a to záměrně. Pokud je žehlička lehká, musíte sami vynaložit větší úsilí pro to, aby po žehlených textiliích lehce klouzala. Naopak čím bude žehlička těžší, tím více vlastní váhy využije k pohybu. Proto se vyšší hmotnosti nelekejte.

Zaměřte se ale také na to, zda se vám držadlo žehličky pohodlně drží, jak jsou přístupná samotná tlačítka pro parní ráz a rozprašovač, apod. A ještě jedna věc – nezapomeňte na kvalitní žehlicí prkno (např. s mřížkou), kterým pára může volně procházet (logicky tak projde i celou tkaninou a žehlení bude zase o něco jednodušší).

 

Cena:
Výrobce
Výrobce
Zobrazuji 1-40 z 55
   Rowenta DA1510 F2
  699 Kč
  578 Kč bez DPH
  699 Kč
  578 Kč bez DPH
  Skladem u dodavatele
  ks
   Braun IS 2044 VI
   3 499 Kč
   2 892 Kč bez DPH
   3 499 Kč
   2 892 Kč bez DPH
   Na prodejně
   ks
    DW5120D1 ŽEHLIČKA ROWENTA
    1 299 Kč
    1 074 Kč bez DPH
    1 299 Kč
    1 074 Kč bez DPH
    Skladem u dodavatele
    ks
     EDBT 800 ŽEHLIČKA ELECTROLUX
     499 Kč
     412 Kč bez DPH
     499 Kč
     412 Kč bez DPH
     Skladem u dodavatele
     ks
      ETA 7246 90000
      999 Kč
      826 Kč bez DPH
      999 Kč
      826 Kč bez DPH
      Na prodejně
      ks
       FV 1320 ŽEHLIČKA TEFAL
       599 Kč
       495 Kč bez DPH
       599 Kč
       495 Kč bez DPH
       Skladem u dodavatele
       ks
        FV 5332E0 ŽEHLIČKA TEFAL
        1 399 Kč
        1 156 Kč bez DPH
        1 399 Kč
        1 156 Kč bez DPH
        Skladem u dodavatele
        ks
         FV1710E0 ŽEHLIČKA NAPAŘOVACÍ TEFAL
         899 Kč
         743 Kč bez DPH
         899 Kč
         743 Kč bez DPH
         Na prodejně
         ks
          FV2835E0 ŽEHLIČKA TEFAL
          999 Kč
          826 Kč bez DPH
          999 Kč
          826 Kč bez DPH
          Na prodejně
          ks
           FV3925 ŽEHLIČKA NAPAŘOVACÍ TEFAL
           1 299 Kč
           1 074 Kč bez DPH
           1 299 Kč
           1 074 Kč bez DPH
           Skladem u dodavatele
           ks
            FV4961E0 NAPAŘOVACÍ ŽEHLIČKA TEFAL
            1 399 Kč
            1 156 Kč bez DPH
            1 399 Kč
            1 156 Kč bez DPH
            Skladem u dodavatele
            ks
             FV5333E0 ŽEHLIČKA TEFAL
             1 399 Kč
             1 156 Kč bez DPH
             1 399 Kč
             1 156 Kč bez DPH
             Skladem u dodavatele
             ks
              GC2148/30 ŽEHLIČKA NAPAŘOVACÍ PHILIPS
              999 Kč
              826 Kč bez DPH
              999 Kč
              826 Kč bez DPH
              Na prodejně
              ks
               GC2920/70 ŽEHLIČKA PHILIPS
               1 099 Kč
               908 Kč bez DPH
               1 099 Kč
               908 Kč bez DPH
               Skladem u dodavatele
               ks
                GC2930/30 ŽEHLIČKA PHILIPS
                1 199 Kč
                991 Kč bez DPH
                1 199 Kč
                991 Kč bez DPH
                Skladem u dodavatele
                ks
                 GC2994/20 ŽEHLIČKA PHILIPS
                 999 Kč
                 826 Kč bez DPH
                 999 Kč
                 826 Kč bez DPH
                 Na prodejně
                 ks
                  GC3720/02 ŽEHLIČKA PHILIPS
                  1 190 Kč
                  983 Kč bez DPH
                  1 190 Kč
                  983 Kč bez DPH
                  Skladem u dodavatele
                  ks
                   GC3803/30 ŽEHLIČKA PHILIPS
                   1 299 Kč
                   1 074 Kč bez DPH
                   1 299 Kč
                   1 074 Kč bez DPH
                   Skladem u dodavatele
                   ks
                    GC3811/70 ŽEHLIČKA PHILIPS
                    1 499 Kč
                    1 239 Kč bez DPH
                    1 499 Kč
                    1 239 Kč bez DPH
                    Skladem u dodavatele
                    ks
                     GC4410/22 ŽEHLIČKA PHILIPS
                     1 399 Kč
                     1 156 Kč bez DPH
                     1 399 Kč
                     1 156 Kč bez DPH
                     Výrobek je momentálně nedostupný
                     ks
                      GC4537/70 NAPAŘOVACÍ ŽEHLIČKA PHILIPS
                      1 499 Kč
                      1 239 Kč bez DPH
                      1 499 Kč
                      1 239 Kč bez DPH
                      Skladem u dodavatele
                      ks
                       GC4544/80 NAPAŘOVACÍ ŽEHLIČKA PHILIPS
                       1 699 Kč
                       1 404 Kč bez DPH
                       1 699 Kč
                       1 404 Kč bez DPH
                       Skladem u dodavatele
                       ks
                        GC4890/02 ŽEHLIČKA PHILIPS
                        1 799 Kč
                        1 487 Kč bez DPH
                        1 799 Kč
                        1 487 Kč bez DPH
                        Skladem u dodavatele
                        ks
                         GC4902/20 ŽEHLIČKA NAPAŘOVACÍ PHILIPS
                         1 999 Kč
                         1 652 Kč bez DPH
                         1 999 Kč
                         1 652 Kč bez DPH
                         Na prodejně
                         ks
                          INFINITY SUŠÁK NA PRÁDLO 27m VILEDA
                          1 190 Kč
                          983 Kč bez DPH
                          1 190 Kč
                          983 Kč bez DPH
                          Skladem u dodavatele
                          ks
                           LAFE LAF02b Žehlička
                           669 Kč
                           553 Kč bez DPH
                           669 Kč
                           553 Kč bez DPH
                           Skladem u dodavatele
                           ks
                            LT8002 ŽEHL.PRKNO 120X38 PRESENT LAMART
                            1 290 Kč
                            1 066 Kč bez DPH
                            1 290 Kč
                            1 066 Kč bez DPH
                            Výrobek je momentálně nedostupný
                            ks
                             Napařovací žehlička Philips GC4918/30
                             3 199 Kč
                             2 644 Kč bez DPH
                             3 199 Kč
                             2 644 Kč bez DPH
                             Na prodejně
                             ks
                              SSI 0710VT Parní generátor SENCOR
                              1 799 Kč
                              1 487 Kč bez DPH
                              1 799 Kč
                              1 487 Kč bez DPH
                              Skladem u dodavatele
                              ks
                               SSI 0850RS Napařovač oděvů SENCOR
                               699 Kč
                               578 Kč bez DPH
                               699 Kč
                               578 Kč bez DPH
                               Skladem u dodavatele
                               ks
                                SSI 1010GR Žehlička cestovní SENCOR
                                399 Kč
                                330 Kč bez DPH
                                399 Kč
                                330 Kč bez DPH
                                Na prodejně
                                ks
                                 SSI 1050GR Žehlička cestovní SENCOR
                                 399 Kč
                                 330 Kč bez DPH
                                 399 Kč
                                 330 Kč bez DPH
                                 Na prodejně
                                 ks
                                  SSI 2027BL žehlička SENCOR
                                  499 Kč
                                  412 Kč bez DPH
                                  499 Kč
                                  412 Kč bez DPH
                                  Na prodejně
                                  ks
                                   SSI 2028YL žehlička SENCOR
                                   399 Kč
                                   330 Kč bez DPH
                                   399 Kč
                                   330 Kč bez DPH
                                   Skladem u dodavatele
                                   ks
                                    SSI 2800BL žehlička SENCOR
                                    399 Kč
                                    330 Kč bez DPH
                                    399 Kč
                                    330 Kč bez DPH
                                    Na prodejně
                                    ks
                                     SSI 3520RS žehlička SENCOR
                                     799 Kč
                                     660 Kč bez DPH
                                     799 Kč
                                     660 Kč bez DPH
                                     Skladem u dodavatele
                                     ks
                                      SSI 5420RD žehlička SENCOR
                                      449 Kč
                                      371 Kč bez DPH
                                      449 Kč
                                      371 Kč bez DPH
                                      Na prodejně
                                      ks
                                       SSI 5421TQ žehlička SENCOR
                                       399 Kč
                                       330 Kč bez DPH
                                       399 Kč
                                       330 Kč bez DPH
                                       Na prodejně
                                       ks
                                        SSI 5800VT žehlička SENCOR
                                        599 Kč
                                        495 Kč bez DPH
                                        599 Kč
                                        495 Kč bez DPH
                                        Na prodejně
                                        ks
                                         SSI 6100GR žehlička SENCOR
                                         699 Kč
                                         578 Kč bez DPH
                                         699 Kč
                                         578 Kč bez DPH
                                         Skladem u dodavatele
                                         ks
                                         Produktů na stránku 4080120

                                         Nestíháte sledovat novinky na našich stránkách? Přihlašte se k odběru a my je budeme přednostně zasílat na Váš e-mail. Nic Vám již neunikne.

                                         Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

                                         V případě, že nějaký spotřebič, který byste si přáli, neuvidíte v našem internetovém obchodě, neváhejte a kontaktujte nás! Obratem zajistíme a objednáme!

                                         Kde nás najdete

                                         Radlická 11167/17
                                         Praha 5-Radlice, 15000

                                         otevřeno:
                                         pondělí-pátek 9-18 hod

                                         Mapa

                                         Kontakty
                                         Elektro-styl
                                         Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz