Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Informace o akcích
Facebok

Reklama

 


 

 

 

 

 

 1. Úvod
 2. Malé spotřebiče
 3. Žehlení prádla

Malé spotřebiče / Žehlení prádla

Při výběru nové žehličky by vás měl zajímat materiál žehlící plochy a parní ráz, který žehlička dokáže vyvinout. Vybaveny mohou být různě, skvělým doplňkem je odvápňovací a/nebo anti-drip systém (neodkapává). Vyberte si tu pravou! K žehličkám nabízíme také příslušenství, například žehlící prkna. Pokud si s výběrem žehličkynevíte rady, mohl by vám pomoci článek .

Typ žehličky

Na trhu existuje velké množství různorodých žehliček. Abychom se v nich lépe orientovali, představme si základní kategorie, do kterých jsou rozděleny. Nejzákladnější a vlastně i nejméně vybavenou je žehlička suchá. Marně byste u ní hledali nádržku na vodu, která by vám pomohla s vytvořením páry. Její nesporonou výhodou je však snadná údržba a jednoduché ovládání.

Když se na ni ale podíváme z jiného úhlu pohledu – žehlení vám neusnadní – žehlící plocha totiž logicky není vybavena parními otvory, tzn. že žehlička neprodukuje pomocnou páru. Jednoduše řečeno, při nákupu suché žehličky sice ušetříte, rozhodně vám ale tuto domácí činnost nezpříjemní ani neulehčí. Tento starší typ žehliček je tedy ideální zejména pro jedince, kteří žehlí velmi málo nebo jsou na suchou žehličku zvyklí a neradi by na tom něco měnili.

Jistým kompromisem, vhodným zejména pro studenty nebo často cestující osoby, je žehlička  cestovní. Charakteristické jsou pro ni menší rozměry i nižší váha. Pokud ale doma žehlíte pravidelně, rozhodně vám nedokáže plně nahradit klasickou (napařovací) žehličku. Oceníte ji především ve chvílích, kdy potřebujete rychle přežehlit prádlo, které se vám zmačkalo v kufru nebo cestovní kabele.

V českých luzích a hájích se však nejčastěji setkáte s žehličkou napařovací, která převažuje také v nabízeném sortimentu. Jistou variantou napařovací žehličky, ideální hlavně pro osoby, které žehlí často a dlouze je žehlička systémová. Díky jejímu velkému zásobníku na vodu nebudete muset neustále odbíhat ke dřezu, abyste nádržku s vodou doplnili. Méně známé jsou pak žehlící systémy a mandly. I přes to, že se jedná v podstatě o nejméně pracnou variantu žehlení, nejsou v českých domácnostech zrovna rozšířené.


Napařovací žehlička

Jak již bylo napsáno výše, v českých domácnostech je nejoblíbenější tzv. napařovací žehlička. Ta má oproti suché žehličce jednu nespornou výhodu - s žehlením nemusíte začínat u ještě vlhkého nebo kropeného prádla. Napařovací žehličky si totiž při své činnosti sami vytvářejí páru, která následně proniká hluboko do tkaniny a prádlo činí poddajnějším pro další úpravy. Pokud si pořídíte kvalitní žehličku s dobrou kluzností žehlící plochy a vyšším počtem parních otvorů s efektivním rozmístěním, žehlení vás možná začne i bavit (stane se totiž rychlejším a komfortnějším).

Kromě materiálu žehlicí plochy si všímejte také příkonu žehličky. Měl by být rozhodně vyšší než 1400 W, ideálně pak v rozmezí 2000 – 2800 W. Tato hodnota vám napoví, jak rychle se žehlička po připojení do sítě elektrické energie nahřeje a úzce s ní souvisí také hodnota parního rázu žehličky a stálé páry. Parní ráz je množství páry, kterou je napařovací žehlička schopna vyprodukovat v určitý okamžik (ideálně více než 200 g/min). Parní ráz u napařovacích želiček aktivujete stiskem tlačítka a aktuální "útok páry" pro vás bude velice užitečný, potřebujete-li si poradit s opravdu pomačkaným nebo nepoddajným prádlem. Stálý parní výkon neboli stálá pára, nám potom specifikuje kolik páry vychází z žehlící plochy v průběhu celého žehlení (často v rozmezí 0 – 40 g/min).

Kvalitní napařovací žehlička by kromě parního rázu měla zvládat také vertikální napařování (pro vyrovnání obleků či košil na věšácích, záclon, apod.) a může vám dovolit také regulaci teploty a páry zvlášť. Poddajnější záhyby vyřešíte buď rozprašovačem vody, nebo speciální zúženou špicí žehličky, která si poradí i s touto nepříjemností.

Jednou z nejnovějších sofistikovaných funkcí napařovacích žehliček je bezpečnostní automatické vypnutí. V případě, že již delší dobu není žehlička používána, tedy například jste ji zapomněli vypnout, nebo vás něco vyrušilo, tak se žehlička sama vypne. Totéž se stane, i pokud jste třeba žehličku nevhodně odložili žehlicí plochou dolů a mohlo by hrozit nebezpečí požáru.


Žehlička s parním generátorem

Žehlička s parním generátorem bývá často označována také jako systémová žehlička. Vybavena je speciální hadicí (pro distribuci páry) vedenou ke generátoru, který je dále připojen kabelem do elektřiny. Hlavní výhodou takového systému je jednodušší žehlení, o které se stará konstantní pára, která je tak silná, že prostoupí i silnější tkaniny (třeba džínsovinu).

S parním generátorem tak není problém kvalitně vyžehlit třeba povlečení na peřiny přehnuté ve více vrstvách – není potřeba ho žehlit z obou stran. Tak silné je napařování! Další obrovskou předností systémové žehličky je objem zásobníku na vodu, který je ve většině případů větší než 1 litr. Oproti klasické napařovací žehličce tak nemusíte vodu doplňovat tak často (napařovací žehličky mají nádobky s objemem cca kolem 300 ml).

Existují dva druhy systémových žehliček. První varianta má v sobě zabudovaný klasický boiler, který prohřívá vodu v celém jejím množství (z tohoto důvodu chvíli trvá, než je žehlička připravena k použití – asi 8 minut – litr vody se prostě během 30 sekund nenahřeje). Tento typ vám v průběhu žehlení neumožní doplnit vodu, pokud neklesne její teplota na bezpečnou hodnotu.

Druhou variantou je systémová žehlička vybavená topným tělesem. Ta funguje na principu dvou oddělených nádržek (1 s teplotou vody z kohoutku, druhá, podstatně menší, se nahřívá a postupně doplňuje z nádržky první). Nahřívá se asi 2 minuty (typ od typu) a vodu můžete doplňovat kdykoliv.

Źehličky s parním gernerátorem jsou ideální, pokud žehlíte hodně a často. Pak vám tato varianta čas strávený u prkna velice ukrátí. A vzhledem k tomu, že dnešní doba přeje plným skříním, a to nejen oblečení, ale jistě i ručníků a ložního prádla, přizpůsobují se jí i žehlicí technologie.


Žehlící plocha a parní otvory

Velmi důležitým parametrem je také žehlící plocha a počet parních otvorů v ní. Žehlící plochy samotné bývají vyrobeny z různých druhů materiálů, nabízí se např. plochy z nerezové oceli nebo broušeného hliníku. Ty jsou sice nejlevnější, ale zároveň jsou nejméně odolné proti poškrábání. Proto si při každém žehlení musíte hlídat, abyste nechtěně nepřejeli zips, cvoček nebo třeba knoflík. Ve chvíli, kdy žehlící plochu škrábnete, totiž dochází k tomu, že se začínají tvořit připáleniny a klesá kluznost žehličky. A taková žehlička je vám k ničemu.

Kvalitnější žehlící plochy jsou vyrobeny z nepřilnavých povrchů, které se při žehlení nelepí a hladce kloužou, nevytváří navíc ani sklady nebo varhánky na prádle. Mezi nejkvalitnější plochy vůbec se řadí ty keramické. Jsou velmi dobrou alternativou pro plochu z nerezové oceli s tím, že jsou velice odolné proti poškrábání. Každý výrobce pojmenovává svou žehlící plochu jinak a snaží se ji rozvíjet a vyvíjet. Většina z těch nejvýznamnějších se může pyšnit spoustou patentů.

Na každé žehlící ploše najdete také parní otvory. Nezáleží jen na jejich počtu (i když čím více, tím určitě lépe), ale zároveň je důležité, jakým způsobem jsou otvory uspořádány. Ideálně by měly být rozmístněné po skupinách na různých místech plochy, přizpůsobeny tak, aby byla pára do tkanin distribuována co nejpravidelněji – k tomu u nových typů žehliček slouží třeba i 3D průtisky, apod.


Odvápňovací systém

Žehličky obecně mohou, ale nemusí být vybaveny odvápňovacím systémem. Co to znamená? Jednoduše platí pravidlo: využíváte-li žehličku bez odvápňovacího systému, měli byste její nádržku plnit především destilovanou vodou. Naopak v případě, že využíváte žehličku s tímto systémem, stačí vám pro žehlení voda z kohoutku. Destilovaná voda je v tomto případě přímo nežádoucí, jelikož nedokáže vytvořit potřebnou páru.

Chcete-li namítnout, že máte doma příliš tvrdou vodu, pak pro dosažení ideálních podmínek využívejte poměru 1:1 (voda kohoutková vs. destilovaná). Moderní žehličky jsou dnes ve většině případů těmito odvápňovacími systémy již vybaveny - některé disponují dokonce dvojím odvápňováním.

Pokud chcete, aby vám napařovací žehlička vydržela co nejdéle a zároveň při žehlení nešpinila, pak jednou za čas proveďte samočištění. Ideální je žehličku nechat rozehřát na vysokou teplotu a po té do ní nalít studenou vodu přímo z kohoutku. Protřepejte a zmáčkněte tlačítko pro uvolnění parního rázu. Veškeré nečistoty by se v průběhu tohoto procesu měly odplavit společně s vycházející párou.


Doplňkové služby a bezpečnost

Možná si budete listovat v našem e-shopu nebo se půjdete na žehličky podívat do kamenné prodejny a narazíte zde naAnti-drip nebo také Drip-stop systém. Pokud jste někdy drželi žehličku v ruce a nepatřila zrovna k nejnovějším, možná se vám stálo, že vám při žehlení odkapávala voda z žehlící plochy nebo z ní dokonce vytékala. Tento nepříjemný efekt vzniká ve chvíli, kdy je teplota vody natolik nízká, že není možné spolehlivě vyrobit páru. Současná doba ale této nechtěné záležitosti vystavila stopku. Anti-drip systém je tedy vlastně systém proti odkapávání žehličky.

Každá moderní žehlička by měla být navíc vybavena dalšími bezpečnostními prvky. Minimálně by měla zvládat automatické vypnutí, když s ní delší dobu nepohnete. Chytré žehličky se vypínají, když delší dobu leží položené na žehlicím prkně (tady by doba vypnutí měla být co nejkratší), ale i ve stavu stojatém. Zabrání se tak nechtěnému propálení prádla, případně žehlicího prkna nebo dokonce většímu problému jako je požár. Někteří výrobci navíc vybavují své produkty ještě bezpečnou stabilní patou, která je doplněna o protiskluzové podložky.


Čeho ještě si při výběru žehličky všímat?

Při výběru nové žehličky si všimněte také délky přívodního kabelu. Může se to jevit jako banální záležitost, ale když začnete žehlit a zjistíte, že vám žehlička neumožní dostat se ani na konec žehlicího prkna, pak je zle. Dnes už jsou žehličky vybaveny kabely o délce 2 nebo 2,5 metry, což by měla být dostatečná délka pro všechny. A pokud se vám s kabelem otravovat nechce vůbec, pak můžete pořídit žehličku bez šňůry. V takovém případě ale počítejte s tím, že bude žehličku nutné odkládat na speciální, nabíjecí plochu. Odměnou vám ale bude absolutní volnost pohybu.

Pokud máte možnost, žehličku si chytněte také do ruky a zkuste simulovat pohyb při žehlení. Pokud ji budete držet pouze žehlící plochou natočenou k obličeji a budete zkoumat její vzhled – pravděpodobně vás brzy začne bolet ruka. Žehličky totiž něco váží a to záměrně. Pokud je žehlička lehká, musíte sami vynaložit větší úsilí pro to, aby po žehlených textiliích lehce klouzala. Naopak čím bude žehlička těžší, tím více vlastní váhy využije k pohybu. Proto se vyšší hmotnosti nelekejte.

Zaměřte se ale také na to, zda se vám držadlo žehličky pohodlně drží, jak jsou přístupná samotná tlačítka pro parní ráz a rozprašovač, apod. A ještě jedna věc – nezapomeňte na kvalitní žehlicí prkno (např. s mřížkou), kterým pára může volně procházet (logicky tak projde i celou tkaninou a žehlení bude zase o něco jednodušší).

 

Cena:
Výrobce
Výrobce
Zobrazuji 1-40 z 59
   Hyundai SI 302 Y
  0 hodnocení
  Běžná cena 590 Kč
  399 Kč
  330 Kč bez DPH
  399 Kč
  330 Kč bez DPH
  Skladem u dodavatele
  ks
    Rowenta DA1510 F2
   0 hodnocení
   Běžná cena 990 Kč
   799 Kč
   660 Kč bez DPH
   799 Kč
   660 Kč bez DPH
   Skladem u dodavatele
   ks
    20562-56 ŽEHLIČKA RUSSELL HOBBS
    0 hodnocení
    Běžná cena 1 299 Kč
    499 Kč
    412 Kč bez DPH
    499 Kč
    412 Kč bez DPH
    Na prodejně
    ks
     Braun IB 3001 žehlící prkno
     0 hodnocení
     Běžná cena 2 490 Kč
     1 690 Kč
     1 397 Kč bez DPH
     1 690 Kč
     1 397 Kč bez DPH
     Skladem u dodavatele
     ks
      Braun IS 2044 VI
      0 hodnocení
      Běžná cena 4 490 Kč
      3 499 Kč
      2 892 Kč bez DPH
      3 499 Kč
      2 892 Kč bez DPH
      Na prodejně
      ks
       DW5120D1 ŽEHLIČKA ROWENTA
       0 hodnocení
       Běžná cena 1 790 Kč
       1 299 Kč
       1 074 Kč bez DPH
       1 299 Kč
       1 074 Kč bez DPH
       Skladem u dodavatele
       ks
        DX1510D1 NAPAŘOVACÍ ŽEHLIČKA ROWENTA
        0 hodnocení
        Běžná cena 1 490 Kč
        449 Kč
        371 Kč bez DPH
        449 Kč
        371 Kč bez DPH
        Na prodejně
        ks
         EDBT 800 ŽEHLIČKA ELECTROLUX
         0 hodnocení
         Běžná cena 590 Kč
         449 Kč
         371 Kč bez DPH
         449 Kč
         371 Kč bez DPH
         Na prodejně
         ks
          ETA 7246 90000
          0 hodnocení
          999 Kč
          826 Kč bez DPH
          999 Kč
          826 Kč bez DPH
          Na prodejně
          ks
           FV 1320 ŽEHLIČKA TEFAL
           0 hodnocení
           599 Kč
           495 Kč bez DPH
           599 Kč
           495 Kč bez DPH
           Skladem u dodavatele
           ks
            FV 5332E0 ŽEHLIČKA TEFAL
            0 hodnocení
            Běžná cena 1 499 Kč
            1 399 Kč
            1 156 Kč bez DPH
            1 399 Kč
            1 156 Kč bez DPH
            Na prodejně
            ks
             FV3925 ŽEHLIČKA NAPAŘOVACÍ TEFAL
             0 hodnocení
             Běžná cena 1 790 Kč
             1 299 Kč
             1 074 Kč bez DPH
             1 299 Kč
             1 074 Kč bez DPH
             Skladem u dodavatele
             ks
              FV4496E0 ŽEHLIČKA TEFAL
              0 hodnocení
              Běžná cena 1 490 Kč
              1 199 Kč
              991 Kč bez DPH
              1 199 Kč
              991 Kč bez DPH
              Skladem u dodavatele
              ks
               FV4961E0 NAPAŘOVACÍ ŽEHLIČKA TEFAL
               0 hodnocení
               Běžná cena 1 490 Kč
               1 399 Kč
               1 156 Kč bez DPH
               1 399 Kč
               1 156 Kč bez DPH
               Na prodejně
               ks
                FV5333E0 ŽEHLIČKA TEFAL
                0 hodnocení
                Běžná cena 1 499 Kč
                1 399 Kč
                1 156 Kč bez DPH
                1 399 Kč
                1 156 Kč bez DPH
                Skladem u dodavatele
                ks
                 FV5535 ŽEHLIČKA TEFAL
                 0 hodnocení
                 1 999 Kč
                 1 652 Kč bez DPH
                 1 999 Kč
                 1 652 Kč bez DPH
                 Na prodejně
                 ks
                  GC2045/26 ŽEHLIČKA PHILIPS
                  0 hodnocení
                  1 199 Kč
                  991 Kč bez DPH
                  1 199 Kč
                  991 Kč bez DPH
                  Skladem u dodavatele
                  ks
                   GC2920/70 ŽEHLIČKA PHILIPS
                   0 hodnocení
                   1 099 Kč
                   908 Kč bez DPH
                   1 099 Kč
                   908 Kč bez DPH
                   Skladem u dodavatele
                   ks
                    GC2930/30 ŽEHLIČKA PHILIPS
                    0 hodnocení
                    1 199 Kč
                    991 Kč bez DPH
                    1 199 Kč
                    991 Kč bez DPH
                    Skladem u dodavatele
                    ks
                     GC2994/20 ŽEHLIČKA PHILIPS
                     0 hodnocení
                     Běžná cena 1 490 Kč
                     999 Kč
                     826 Kč bez DPH
                     999 Kč
                     826 Kč bez DPH
                     Na prodejně
                     ks
                      GC3720/02 ŽEHLIČKA PHILIPS
                      0 hodnocení
                      1 190 Kč
                      983 Kč bez DPH
                      1 190 Kč
                      983 Kč bez DPH
                      Skladem u dodavatele
                      ks
                       GC3802/20 ŽEHLIČKA PHILIPS
                       0 hodnocení
                       Běžná cena 1 499 Kč
                       1 390 Kč
                       1 149 Kč bez DPH
                       1 390 Kč
                       1 149 Kč bez DPH
                       Skladem u dodavatele
                       ks
                        GC3803/30 ŽEHLIČKA PHILIPS
                        0 hodnocení
                        1 299 Kč
                        1 074 Kč bez DPH
                        1 299 Kč
                        1 074 Kč bez DPH
                        Skladem u dodavatele
                        ks
                         GC3811/70 ŽEHLIČKA PHILIPS
                         0 hodnocení
                         1 499 Kč
                         1 239 Kč bez DPH
                         1 499 Kč
                         1 239 Kč bez DPH
                         Skladem u dodavatele
                         ks
                          GC3811/80 ŽEHLIČKA PHILIPS
                          0 hodnocení
                          1 399 Kč
                          1 156 Kč bez DPH
                          1 399 Kč
                          1 156 Kč bez DPH
                          Na prodejně
                          ks
                           GC4410/22 ŽEHLIČKA PHILIPS
                           0 hodnocení
                           Běžná cena 1 790 Kč
                           1 399 Kč
                           1 156 Kč bez DPH
                           1 399 Kč
                           1 156 Kč bez DPH
                           Výrobek je momentálně nedostupný
                           ks
                            GC4544/80 NAPAŘOVACÍ ŽEHLIČKA PHILIPS
                            0 hodnocení
                            Běžná cena 1 990 Kč
                            1 699 Kč
                            1 404 Kč bez DPH
                            1 699 Kč
                            1 404 Kč bez DPH
                            Na prodejně
                            ks
                             GC4890/02 ŽEHLIČKA PHILIPS
                             0 hodnocení
                             1 799 Kč
                             1 487 Kč bez DPH
                             1 799 Kč
                             1 487 Kč bez DPH
                             Skladem u dodavatele
                             ks
                              Hyundai SI 228P
                              0 hodnocení
                              Běžná cena 690 Kč
                              499 Kč
                              412 Kč bez DPH
                              499 Kč
                              412 Kč bez DPH
                              Skladem u dodavatele
                              ks
                               Hyundai SI258
                               0 hodnocení
                               Běžná cena 590 Kč
                               399 Kč
                               330 Kč bez DPH
                               399 Kč
                               330 Kč bez DPH
                               Skladem u dodavatele
                               ks
                                INFINITY SUŠÁK NA PRÁDLO 27m VILEDA
                                0 hodnocení
                                Běžná cena 1 790 Kč
                                1 190 Kč
                                983 Kč bez DPH
                                1 190 Kč
                                983 Kč bez DPH
                                Na prodejně
                                ks
                                 LAFE LAF02b Žehlička
                                 0 hodnocení
                                 669 Kč
                                 553 Kč bez DPH
                                 669 Kč
                                 553 Kč bez DPH
                                 Skladem u dodavatele
                                 ks
                                  LAFE ZPH-201 Žehlička cestovní
                                  0 hodnocení
                                  Běžná cena 399 Kč
                                  349 Kč
                                  288 Kč bez DPH
                                  349 Kč
                                  288 Kč bez DPH
                                  Na prodejně
                                  ks
                                   LT8001 ŽEHL.PRKNO 125X45 VALERIA
                                   0 hodnocení
                                   Běžná cena 1 790 Kč
                                   1 699 Kč
                                   1 404 Kč bez DPH
                                   1 699 Kč
                                   1 404 Kč bez DPH
                                   Skladem u dodavatele
                                   ks
                                    LT8002 ŽEHL.PRKNO 120X38 PRESENT
                                    0 hodnocení
                                    Běžná cena 1 590 Kč
                                    999 Kč
                                    826 Kč bez DPH
                                    999 Kč
                                    826 Kč bez DPH
                                    Skladem u dodavatele
                                    ks
                                     LT8002 ŽEHL.PRKNO 120X38 PRESENT LAMART
                                     0 hodnocení
                                     Běžná cena 1 290 Kč
                                     1 130 Kč
                                     934 Kč bez DPH
                                     1 130 Kč
                                     934 Kč bez DPH
                                     Skladem u dodavatele
                                     ks
                                      Napařovací žehlička Philips GC4918/30
                                      0 hodnocení
                                      3 199 Kč
                                      2 644 Kč bez DPH
                                      3 199 Kč
                                      2 644 Kč bez DPH
                                      Na prodejně
                                      ks
                                       Philips GC024/00
                                       0 hodnocení
                                       399 Kč
                                       330 Kč bez DPH
                                       399 Kč
                                       330 Kč bez DPH
                                       Na prodejně
                                       ks
                                        PHSI 2213 žehlička PHILCO
                                        0 hodnocení
                                        Běžná cena 990 Kč
                                        699 Kč
                                        578 Kč bez DPH
                                        699 Kč
                                        578 Kč bez DPH
                                        Skladem u dodavatele
                                        ks
                                         SSI 0710VT Parní generátor SENCOR
                                         0 hodnocení
                                         Běžná cena 2 290 Kč
                                         1 799 Kč
                                         1 487 Kč bez DPH
                                         1 799 Kč
                                         1 487 Kč bez DPH
                                         Skladem u dodavatele
                                         ks
                                         Produktů na stránku 4080120

                                         Nestíháte sledovat novinky na našich stránkách? Přihlašte se k odběru a my je budeme přednostně zasílat na Váš e-mail. Nic Vám již neunikne.

                                         Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

                                         V případě, že nějaký spotřebič, který byste si přáli, neuvidíte v našem internetovém obchodě, neváhejte a kontaktujte nás! Obratem zajistíme a objednáme!

                                         Kde nás najdete

                                         Radlická 17
                                         Praha 5-Radlice, 15000

                                         otevřeno:
                                         pondělí-pátek 9-18 hod

                                         Mapa

                                         Kontakty
                                         Elektro-styl
                                         Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
                                         Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.